Ekonomi

TİM, ilk etapta 4 ilde 1000 adet konteyner ve prefabrik ev yapacak

TİM’den yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş’ta toplam 11 ili etkileyen depremlerin hemen ardından yardım seferberliği başlatan TİM, afetzedelerin geçici barınma sorununu çözmek için kolları sıvadı.

TİM, depremde en büyük yıkımın yaşandığı merkezler olan Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da toplam 1000 adet konteyner ve prefabrik ev yapacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’nin benzeri görülmemiş bir deprem felaketiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Depremin ardından tüm Türkiye’nin eşine az rastlanır bir dayanışma örneği sergilediğini kaydeden Gültepe, şunları kaydetti:

“61 ihracatçı birliğimiz ile TİM öncülüğünde ve AFAD ile uyum içinde bölgeye yardım kampanyası başlattık. İlk etapta battaniye, giysi, ayakkabı, beslenme malzemeleri, bebek maması başta olmak üzere acil durum malzemelerini sevk ettik. Ardından AFAD tarafından güncellenen ihtiyaç listeleri doğrultusunda yardım malzeme sevkiyatına devam ediyoruz.Yüzlerce TIR dolusu yardım malzemesini afet bölgelerimize gönderdik.Sert kış şartlarında depremzedelerin geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanması büyük değer taşıyor. koşullar.

Export ailesi olarak bu konuda da sorumluluk üstleniyor, TİM Konteyner & Prefabrik Konut Projesini hayata geçiriyoruz. İlk etapta depremin en çok yıkıma neden olduğu Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya’da bin adet konteyner ve prefabrik ev yapacağız. 30 metrekare prefabrik evleri 21 metrekare konteyner ile elektrik, temiz su ve atık su altyapısı hazır halde teslim edeceğiz.

TİM, ilk etapta yaklaşık 5 bin depremzedenin barınacağı konutların yaşam ünitelerini de kapsayacak. Zor kış koşullarında depremzedeler için barınmanın hayati önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle çok hızlı hareket edeceğiz. İnşallah Mart ayının üçüncü haftasından yani bir ay sonra evlerin teslimine başlayacağız” dedi.

“Konut sorununun analizi normalleşme için de önemli”

Bölgede normalleşme için geçici barınma sorununa çözüm getirilmesinin hayati önem taşıdığını belirten Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deprem mağdurlarının normal hayata adaptasyonu için çaba göstermeliyiz. Fabrikaları ve işletmeleri harekete geçirerek vatandaşlarımızın kendi bölgelerinde çalışma hayatına dönmesini sağlamalıyız. Bu hem bölgemiz hem de Türkiye için son derece değerli. Deneyeceğiz. Konteyner ve prefabrik evleri organize sanayi bölgelerinin yanına konumlandırarak insanımızın hayatını kolaylaştıracak bir proje olduğunu anlatan Özcan, “İhracat ailesi olarak bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Kalplerimiz depremzedelerimizle birlikte atmaya devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu