Haber

Kırgızistan’dan İran girişimi

Şangay İşbirliği Örgütü’nü elinde bulunduran Çin ve Rusya’nın, son yıllarda İran’la yakınlaşması sonucunda giderek artan oranda stratejik ilişkiler kurduğu görülüyor. Bunun bir yansıması olarak ŞİÖ üyesi ülkeler İran’la ticari ilişkileri artırmak istiyor.

Kırgızistan hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre Aklikbek Dzhaparov, yarın başkent Bişkek’te yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü (SHA) toplantısına katılacak. ŞİÖÜye ülke hükümet başkanları zirvesine katılmak üzere Kırgızistan’a gelen İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir ile hükümet binasında bir araya geldi.

CAPAREV, İRAN’I SCO ÜYELİĞİNDEN DOLAYI KUTLADI

İran’ı ŞİÖ’ye tam üyeliğinden dolayı tebrik eden Caparov, İran’ın örgütün potansiyelinin güçlendirilmesine ve ŞİÖ üyesi ülkeler arasındaki dostluk ve iş birliğine katkıda bulunacağından emin olduğunu vurguladı.

Caparov, denize kıyısı olmayan Kırgızistan olarak İran’ın deniz limanlarını transit ve ulaşım amacıyla kullanmak istediklerini belirtti.

“BÜYÜK POTANSİYELİMİZ VAR”

Kırgızistan’ın İran’a bal ihraç etme imkanının bulunduğunu hatırlatan Caparov, ” İran pazarına fasulye ihraç etme konusunda büyük bir potansiyelimiz var. 2022 yılında brüt fasulye hasadımız 78 bin 276 tona ulaştı” sözlerini kaydetti.

Muhbir ayrıca İran’ın Kırgızistan’la dostluk ve katılım temelinde dostane ilişkileri güçlendirmek istediğini ve ikili ilişkilerin yeni bir seviyeye taşınması gerektiğini kaydetti.

piraziz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu