Haber

İspanya’da başlayan ikinci grip dalgası uzmanları şaşırttı

İspanya’da sonbahar-kış döneminde ikinci kez görülen grip dalgası, uzmanlar tarafından solunum yolu virüslerinde sıra dışı bir durum olarak değerlendirildi.

Ülkede Kasım-Aralık aylarında görülen “influenza A” dalgasından sonra Şubat ayında “influenza B” dalgası başladı.

Carlos III Sağlık Enstitüsü, grip B dalgasına ilişkin raporunda, normalde ilkbahara kadar hatasız azalması beklenen grip olaylarının sık görülmesinin ve iki grip dalgasının meydana gelmesinin “olağanüstü doğasına” dikkat çekti. bir sonbahar-kış dönemi.

Verilere göre 20-26 Şubat arasında her 100 bin kişide 258 grip vakasının görüldüğü paylaşılırken, bu sayı Şubat ortasında 270’e çıktı.

Uzmanlar, Kovid-19 nedeniyle alınan önlemlerin etkisiyle vücudun diğer virüslere karşı direncinin azaldığını belirterek, “Kovid-19 bağışıklık sistemini etkiledi, bu bilimsel olarak tanımlanmış bir bulgu. Bu da bizi her türlü hastalığa daha yatkın hale getiriyor.” Solunum yolu hastalıkları Bu ikinci dalga birlikte, hayat eski haline dönerken hızla yükseldi” dedi. görüşünü savundu.

İnfluenza B dalgasının özellikle 15 yaş altı çocuklarda görüldüğü belirtildi.

İspanyol medyası da sıra dışı grip olaylarını şöyle açıklıyor: “Son aylarda ateşiniz, burun akıntınız ve öksürüğünüz yoksa şanslısınız.” o yazdı.

İspanya’ya benzer şekilde Fransa’da da influenza B dalgasının yüksek seviyede olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu