Haber

İngiltere Büyükelçisi Shercliff İran’a döndü

İran’da İngiltere adına casusluk yapmakla suçlanan eski Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Ekberi’nin idam edilmesinin ardından ülkesine çağrılan İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Simon Shercliff görevine döndü.

Shercliff, Twitter hesabından Tahran’a döndüğünü duyurdu. İngiliz Büyükelçisi şu sözleri kullandı:

“İran’a yeni döndüm. Büyükelçiliğimizin duvarlarında görünmeye devam eden grafitilere rağmen, deneyimlerim İranlıların çoğunun yabancılara olduğu kadar birbirlerine karşı da nazik ve saygılı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.”

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Ekber’in idamından bir süre sonra Shercliff’in Londra’ya çağrıldığını duyurdu.

Aynı günlerde rejim yanlısı bazı kişiler İngiliz büyükelçilik binasının duvarlarına Londra hükümeti aleyhine sloganlar içeren grafitiler çizdi.

İran’da eski Savunma Bakan Yardımcısı Ekberi idam edildi

İran Yargısına bağlı Mizan Haber Ajansı, 11 Ocak’ta eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev yapan İran ve İngiltere çifte vatandaşı Ekberi’nin İran adına casusluk yapmaktan tutuklanarak hapse atıldığını duyurdu. İngiltere bir süre önce.

Bu süreçte hakkında dava açılarak “casusluk” suçundan yargılanan Akbari’nin mahkemece idam cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Sanığın karara itirazının ardından belgenin Yargıtay’a intikal ettiği, Yargıtay’ın da itirazı reddederek Akbari’nin idam cezasını onadığı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, aynı gün Twitter’da paylaştığı bir mesajda, kararı “siyasi” olarak nitelendirerek, Akbari’nin infazının durdurulması ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Mizan Haber Ajansı, idam cezasına çarptırılan Ekberi’nin 14 Ocak’ta idam edildiğini bildirdi.

İdamın ardından İngiltere’nin yanı sıra birçok Avrupa Birliği ülkesinden kınama açıklamaları geldi. İngiltere, Ekber’in idamı nedeniyle bazı İranlı yetkili ve kuruluşları da yaptırım listesine aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu