Haber

Bülent Arınç’tan açıklama: Seçimler ne zaman yapılacak? (ÖZEL HABER)

GÜRKAN VARLIKLI / ANKARA TABLOSU

ANKARA (İGFA) – Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, Ankara Masası Gündem Özel yayınına Gazeteci Gürkan Zengin’in konuğu oldu. Arınç, deprem felaketinin ardından 14 Mayıs veya 18 Haziran’da yapılması planlanan seçimlerin ‘ertelenebilir’ çıkışı hakkında konuştu.

“KİMSENİN ÇANTASINDA DEĞİLİM”

Hiçbir siyasetçiyle görüşmeden siyasetin gündemi haline gelen açıklamalarda bulunduğunu belirten Arınç, “Ben kendim vaziyetin içinden görev alıyorum. , Başta Cumhurbaşkanı, AK Parti veya başka bir parti olmak üzere herhangi bir siyasetçiye tek kelime etsem yıkılırdım.” Ben onun çantasında değilim. Bu benim kendi görüşüm” dedi.

Arınç, seçim için 3 seçenek öngördüğünü belirterek, “Birincisi seçimlerin ertelenmesi, ikincisi seçimlerin Kasım ayında yapılması, üçüncüsü ise tüm siyasi partilerin girebileceği bir tarihte yapılması. aynı fikirde olmak.”

“SEÇİMİ SEÇİN”

Anlaşma olmazsa tarafların pişman olabileceğini belirten Arınç, “Kaos çıkar” şeklinde konuştu.

“BU ANAYASAYA UYGUN DEĞİL”

Seçimlerin ertelenmesi seçeneğinin anayasa değişikliğine bağlı olduğunun altını çizen Arınç, “Taraflar uzlaşır ve seçimlerin ileri bir tarihte yapılması konusunda anlaşırlarsa, şartlar sağlanırsa seçim yapılabilir. 78. maddeye göre seçimlerin ileri geri yapılması savaş durumuna bağlıdır ancak biz bunun savaş halinden daha kötü bir durum olduğuna inanıyoruz. Eylül ayında yapılacak, Meclis kararı ile Eylül diyeceğiz. Anayasa dışında bu olmaz” dedi.

“YSK’NİN BAL GİBİ YETKİSİ VAR”

Arınç “YSK’nın seçimleri erteleme yetkisi var mı?” sorusuna, “YSK’nin böyle bir yetkisi var. Bunu 79’uncu maddede açıklıyor. Mesele şu ki, ‘Seçimler yargı organlarının genel yönetim ve denetiminde yapılıyor. seçim konuları hakkında, itirazların soruşturulması, nihai kararın alınması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bağlanması…” Başından sonuna kadar Yüksek Seçim Kurulu uzun bir unsurdur, herkes açsın cevabını verdi.

Arınç, her vakanın kendi içinde bir çözümü olduğunu vurguladı.

“YANLIŞ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ”

Gürkan Zengin “Son yıllarda sergilenen durum ve uygulamalar yargı ve medya ile ilgili sanki sivil vesayet varmış gibi yanlış mı düşünüyorum?” sorusuna Arınç, “Pek yanlış düşünmüyorsunuz. Bu senin fikrin, kısmen benim fikrim.”

PROGRAM HABERLERİ VE TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ www.ankaramasasi.com…

korgan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu