Haber

AB’li gazetecilerin hesaplarını askıya alan Twitter’a yaptırım uyarısı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Twitter üzerinden Elon Musk hakkında paylaşım yapan bazı gazetecilerin hesaplarını askıya alan yaptırımlar konusunda uyarıda bulundu.

The New York Times, The Washington Post, CNN, Voice of America muhabirlerinin de aralarında bulunduğu bazı gazetecilerin hesaplarının Twitter yönetimi tarafından askıya alınmasına AB Komisyonu’ndan tepki geldi. AB Komitesi Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazetecilerin Twitter hesaplarının keyfi olarak askıya alındığı haberi endişe verici. Bu, Medya Özgürlüğü Yasası’mız tarafından destekleniyor. Elon Musk bunun farkında olmalı. kırmızı çizgiler. Yaptırımlar yakında geliyor” dedi. Twitter’ın yeni patronu Musk’ı uyardı.

Twitter’da anlık pozisyon paylaşımının yasak olduğunu belirten Musk, söz konusu gazetecileri kişisel bilgilerini ifşa etmekle suçladı. Musk’ın özel jetinin koordinatlarını paylaşan @elonjet hesabının askıya alınmasını gazeteciler, Musk’ın her zaman vurguladığı ifade özgürlüğü taahhüdü ile kişisel olarak beğenmediği bir hesabın yasaklanması seçimi arasındaki gerilimi haber yaptı. Kişisel bilgilerin paylaşımını yasaklayan Twitter kurallarına değinen Musk, “İnternette kişisel bilgilerin ifşasına ilişkin kurallar herkes için olduğu gibi gazeteciler için de geçerli. Beni bütün gün eleştirebilirsiniz, sorun değil. Anlık konumumu ifşa edip ailemi tehlikeye atarsanız sorun olur.”

Musk, hesapların 7 gün süreyle askıya alınacağını açıklamasının ardından hesapların ne zaman açılması gerektiğine dair Twitter’da anket açtı. Yüzde 43 oyla çoğunluğun hesapların eski haline getirilmesini istediği kaydedilirken Musk, çok fazla seçenek olduğu gerekçesiyle anketi iptal ettiğini açıkladı. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu