Ekonomi

ABD’de konut kredisi faizleri düşerken başvurular artmaya devam etti

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) ortalama faiz oranı yüzde 6,2’ye gerilerken, konut kredisi başvuruları yüzde 7 arttı.

Mortgage Bankaları Birliği (MBA) verilerine göre, konut kredisi başvuruları 20 Ocak’ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre yüzde 7 arttı.

Ülkede 30 yıllık ipotek için ortalama faiz oranı yüzde 6,3’ten yüzde 6,2’ye düştü. Bu dönemde 15 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranı yüzde 5,6’dan yüzde 5,5’e geriledi.

Faiz oranlarındaki düşüş üçüncü haftaya taşındı ve 30 yıl vadeli mortgage ortalama faiz oranı Eylül 2022’den bu yana en düşük seviyede.

MBA Lider Yardımcısı Joel Kan, konut kredisi faizlerinin üst üste üçüncü hafta da düştüğünü belirterek, bunun ev arayan potansiyel alıcılar için yeterli bir haber olduğunu söyledi.

Kan, “Ev satın alma faaliyeti durgun olmaya devam ediyor, ancak oranlar düşmeye devam ederse ve ev fiyatları daha da soğursa potansiyel alıcıların piyasaya geri dönmesini bekliyoruz. Birçoğu satın alınabilirlik zorluklarının hafiflemesini bekliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

ABD’de 30 yıllık bir ipotek için ortalama faiz oranı Ekim 2022’de yüzde 7’yi aşarak 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona karşı agresif para politikası sıkılaştırması konut piyasasını önemli ölçüde zayıflattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu