Haber

60 tonluk kaya tehdidi altında 19 ev yıkıldı

TRABZON’un Kaymaklı İlçesi’nde 14 yıl önce 2 kişinin ölümü üzerine ‘afet bölgesi’ ilan edilen ve 6 yıl önce kira takviyesiyle tahliye edilen ve kira zammı iddiasıyla tahliye edilen aileler, yaşananlara rağmen yaşamlarını sürdürdü. Yamaçta düşme tehlikesi olan 60 tonluk kaya tehdidi. 19 konut için yıkım kararı alındı. Elektrik ve su hizmetlerinin kesileceği bölgede, yıkım ihbarı alan ailelere kiralık olarak verilecek.

Turan (58) ve eşi Ayşe (55) Kurt, 21 Kasım 2009’da Kaymaklı Mahallesi Deliklitaş mevkiinde evin üzerine toprak ve taş kütlelerinin düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Bazı evler hasar gördü. Kaya düşmelerinin devam ettiği bölge 2013 yılında ‘afet bölgesi’ ilan edildi. Aynı bölgede 2016 yılında yamaçtan kopan kayalar nedeniyle 1 kişi yaralandı, 2 konut ve 1 iş yeri hasar gördü. Heyelan sonucu Deliklitaş mevkiinde düşme tehlikesi bulunan 60 tonluk kaya tespit edilince 19 ev boşaltıldı. Tahliye edilen ailelere kira zammı yapıldı. Ancak kira takviyesi alan bazı aileler, artan kiraları gerekçe göstererek geri döndükleri evlerinde kalmaya başladı.

Ortahisar Belediyesi tarafından yapılan teknik inceleme çalışmalarının ardından bazı ailelerin kaya tehdidine rağmen yaşamlarını sürdürdüğü 19 evin yıkımına karar verildi. Elektrik ve su hizmetlerinin kesileceği bölgede 19 konuttan 5’inde kiracı bulunduğu, yıkım ihbarnamesi gelen ailelere yeniden kira desteği verileceği belirtildi. Oluşan zararlardan belediyemiz sorumlu olmayacaktır” dedi. 3 çocuğum var, okuyor. Oturduğum ev taş tehlikesinde değil. Taş bizden çok uzakta. Merak etmiyoruz, çıkmak istemiyoruz. Gidecek yerimiz yok. Eşimin belli bir işi bile yok. Kayınvalidemin evinde sığınakta yaşıyorum. Çocuklarım bazen okula gidiyor. Aç ve susuz gitmesi gerekiyor. Burayı terk edemeyiz. Taşla ilgili bir sıkıntımız yok” dedi.

Yamaçta tehlikeli kayanın bulunduğu arazinin sahibi Haydar Usta, “Buradaki kaya risk oluşturuyor. Konutların tamamı kaya tehdidi altında. Devletin yazıp belediyeye gönderdiği tebligatlar var. Yıkım kararı alındı. Burada çok az ev kaldı. Kimse çıkmak istemiyor ama önümüzde kış var. Kayanın durumu malum; her an yokuştan kopabilir. İnsan çıkmadan kayayı işleyemezler. Yıllardır bekliyoruz. Çocuklar kayaların altındaki meskenlerde oynamaya devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu